A tisztaság ára – Tudtad, hogy a baktériummentes otthon egészségtelen?
Már a tenzidek, habzó anyagok kapcsán szóba kerültek a mosó- és mosogatószerek, felülettisztítók. Vajon tudsz káros vegyszerek nélkül, mégis hatékonyan takarítani otthonodban?
A következő információk átírhatják, amit eddig a tisztaságról gondoltál. Ismerd meg, mi rejtőzik a színes, esztétikus csomagolású tisztítószerek flakonjaiban! És ne feledd: van más megoldás!
„Tiszta udvar, rendes ház”: az első ilyen feliratú táblákat 1952-ben helyezték el a házak falán. Az eredeti célok között szerepelt a környezet érdekében vállalt egyéni felelősség, ezáltal a tudatos egészségmegőrzés.
Vajon ma is meg tudjuk őrizni egészségünket azzal, ha tisztán tartjuk környezetünket, otthonunkat?
A válasz nem is olyan egyszerű, ehhez tudnunk kellene, mit tartalmaz az a sokféle háztartási tisztítószer, amelyeket nap mint nap használunk. A vonzó külső és a főműsoridős reklám nem minden…
A vegyipar újabb és újabb termékekkel áll elő, amelyeket unalomig ismételt szlogenekkel, csillogást imitáló trükkökkel hirdetnek. Elhitetik Veled, hogy csúnya, ijesztő kórokozók támadnak Rád mindenütt, ahol nem irtod ki őket 99,9%-ban. Ezzel próbálják beléd sulykolni, hogy felelőtlen vagy, ha nem használod, sőt nem is élhetsz a termékeik nélkül. Így hatalmas összegeket költve, nyugodt szívvel cipeled haza a vegyszereket, ellepve vele az egész háztartást! Tényleg nyugodt lehetsz?
Annak érdekében, hogy csökkentsd az egészségre, a környezetre és a pénztárcádra leselkedő veszélyeket, érdemes röviden áttekinteni a háztartásban használt, kockázatot jelentő anyagok körét.
Kezdjünk bele egy virtuális nagytakarításba, most szerencsés helyzetben vagy, mert kényelmesen hátradőlve is el tudod végezni!
Kezdetnek mosogassunk el! Melyik mosogatószert választod általában?
Gondoltad volna, hogy teljesen mindegy, mert szinte az összes hagyományos mosogatószer ugyanazt tartalmazza csak más színben és más illattal?! A flakont végigböngészve milyen tájékoztatást találsz arról, hogy mi rejlik a „rendkívüli tisztítóerő” és „tökéletes csillogás” csodásan hangzó feliratok mögött? Hogy ne legyél egyszerű helyzetben, a kozmetikumokkal ellentétben a mosó- és tisztítószereknél csak a vegyületcsoport nevét és % arányát kell feltüntetni alkotórészként. De most felfedjük a „titkot”:
Zsírtalanító hatóanyagok, tenzidek, szintetikus illatosítók, színezékek, tartósítószerek: ezek mindegyike üzemekben létrehozott vegyi anyag, ami soha nem fordul elő a természetben, sőt, a lefolyóba kerülve súlyosan károsítja azt!
- Kezdjük a tartósítószerekkel! Ezekről később még lesz bővebben szó, most a két leggyakoribbat említjük, amiket a mosogatószerben megtalálhatsz: methylchloroisothiazolinone, methylisothiazolinone. Ha nem sikerült elolvasnod, nem kell elkeseredned, a szervezetedre gyakorolt káros hatásától viszont mindenképpen jó, ha tudsz: fehérjekárosító, erős allergén, mutagén, bőr- és nyálkahártya ingerlő, ekcémát, a kézfej bőrének drasztikus kiszáradását, genetikai torzulásokat okoz.
- A tenzid a víz után a második összetevő, általában Sodium Laureth Sulfate, amit már hívatlan ismerősként üdvözölhetünk. Fényessé teszi a felületeket, de öblítés után is megmarad a tányéron, poháron, evőeszközön, felgyorsítva szervezetünkben más mérgek, élelmiszer-adalékok felszívódását. (bővebben olvashatsz róla előző levelünkben!)
- A mesterséges színezékek, illatanyagok csak arra valók, hogy megtévesszenek! Hisz semmi hasznos értéket nem adnak a mosogatószerhez, ellenben súlyos allergének!
Folytassuk a mosással:
Bár a televíziós reklámokban a mosóporokat “intelligensnek”, “hatékonynak” mutatják be gyártóik, fontos tudni, hogy a mosószerek nagy mennyiségben tartalmaznak káros kémiai összetevőket: felületaktív anyagokat, kémiai fehérítőket, vízlágyítót, fertőtlenítőszereket, illatanyagokat, amelyek jelentős mértékben szennyezik az élővizeket. Mivel a bőrünk a legkevésbé sem alkalmazkodott ezekhez, így ekcémát, allergiát okoznak a vegyszerrel kezelt ruha- és ágyneműk.
- A foszfát megakadályozza, hogy a baktériumok lebontsák a szennyvizekben található anyagokat és hasznosítható formában visszajuttassák a talajba. A foszfátok lágyítják a kemény vizet, ezzel ugyan hatékonyabbá teszik a tisztítószereket, de amint a szennyvízzel együtt a tavakba vagy folyókba kerülnek, elősegítik az algásodást, amelynek következtében a halak és egyéb vízi élőlények nem jutnak megfelelő oxigénhez.
Jöhet az öblítő:
Szerinted egy hal mit szólna hozzá, ha olyan kádba tennénk, amibe egy kis öblítőt öntünk? Nem élné túl, de minimum megbetegedne! Pontosan ugyanez történik élővizeinkben, ahova az öblítős vizek folynak! Rád milyen hatással lehet, ha hagyományos öblítőt használsz? Lássuk!
- Mi adja az öblítő „lelkét”, ami nélkül senki nem venné meg? Butylphenyl methylpropional, Benzyl alkohol: szintetikus illatanyag, ami ingerli a légzőszervet, fejfájást, hányingert, szédülést, vérnyomáscsökkenést, allergiát, központi idegrendszeri zavart okozhat.
- Ezen kívül még legalább 10 féle veszélyes vegyület mutatható ki a ruhákon száradás után, ekcémát, bőrkiütést, felszívódva belső elváltozásokat okozva. Az amerikai Allergy and Environmental Health Association szervezet szerint “az öblítők a legmérgezőbb anyagok, amelyeket valaha is gyártottak a háztartások számára”.
Következik a vízkőoldás, lefolyó tisztítás:
A vízkőoldók savas, a lefolyótisztítók lúgos pH-jú, erősen maró hatású vegyszerek. Bőrre kerülve égési sebet okozhatnak, a keletkező gázok károsítják a tüdőt, asztmát idézhetnek elő, és rendkívül károsak a környezetre! A kétféle anyagot egyszerre használva mérgező klórgáz szabadul fel, ezért semmi esetre se keverd egymással. Legjobb, ha messziről elkerülöd ezeket!
Legyünk túl az ablaktisztításon is:
Már biztos nem fogsz meglepődni az összetétel listán: Izopropil-alkohol, Nátrium-alkil-szulfát: etoxilált, Dipropilén-glikol-monometil-éter. Mit tapasztalhatsz, miközben a csillogó felületért fáradsz? A hivatalos adatlap szerint:
- A készítmény gőzeinek belélegzése bódultságot, szédülést okozhat. Szembe jutva könnyezés, szemvörösödés is előfordulhat. Bőrrel való ismételt vagy hosszan tartó érintkezés a bőr kiszáradásához vezethet.
- Dipropilén-glikol-monometil-éter: köhögést, szédülést, álmosságot okoz, izgatja a szemet és a légző rendszert, káros hatással lehet a központi idegrendszerre, valamint narkózist okozhat… és épp egy ablaktisztítóban találjuk, esetleg egy létrán állva… szó szerint életveszélyes!
Mára az utolsó tevékenység a felmosás:
A reklámok elhitették, hogy a lakásban – köztük a padlón – tomboló baktériumok a fő ellenségeink és minden áron ki kell őket pusztítani. Ezért előszeretettel ajánlják a fertőtlenítőszereket felmosásra is. Mit érsz el használatukkal?
- A túl steril környezet senkinek sem egészséges, különösen nem a gyermek számára, hiszen az immunrendszer csak a baktériumokkal való érintkezés hatására tud kialakulni.
- Ráadásul ezek a drasztikus hatású antibakteriális hatóanyagok a saját- és családod hasznos baktériumflóráját is pusztítják, ezáltal gyengül az immunrendszer. Azt hiheted, hogy még jobban kell fertőtleníteni otthonodban, így kialakul egy ördögi kör.
Bőven lehetne folytatni a sort veszélyes, mégis kedvező színben feltüntetett vegyipari termékekkel. Bízunk benne, hogy ennyi bizonyíték elegendő ahhoz, hogy örökre meg akarj szabadulni tőlük!
Amikor korábban ezeket az információkat megtudtuk, a családunk, a magunk és környezetünk védelme érdekében keresgélni kezdtünk alternatív megoldások után. Ehhez egyre többen csatlakoztak, akik szerették volna biztonságossá tenni a takarítást.
Megtaláltuk a megoldást, így jött létre a Bionom Bioboltban lévő háztartási mosó- és tisztítószerek kategória. Ha szeretnél Te is változtatni, innen nyugodt szívvel válogathatsz kedvedre, hisz több ezer termék átvizsgálása után, kizárólag káros vegyszerektől mentes, kímélő termékek kerülhettek be a kínálatba.
Nagytakarítás után megérdemelsz egy kis pihenést! Ezért a legközelebbi alkalommal kozmetikai kezelésben lehet részed…Sőt, ha a tisztítószereidet már átnézted, ne állj meg! Hátra vannak még a krémek, pakolások, hajápolók.
Ha megdöbbentél, ne ragadj le itt! Tarts velünk, és folyamatosan ellenőrizd kozmetikumaid összetételét!
Ez az írás egy átfogó, részletes tanulmánysorozat része, amelyből megtudhatod, milyen komoly veszélyeket rejtenek a kozmetikumok, és egészséged érdekében hogyan tudod ezt elkerülni, milyen alternatíva áll rendelkezésedre. Minden rész más témakört ölel fel. Úgy állítottuk össze, hogy olvashatod folyamatosan is, vagy kiválaszthatod, ami éppen számodra aktuális.
Jó egészséget kíván az antalvali.com csapata!
Azt nem tudtam leellenőrizni, hogy a Bionom Bioboltban milyen termékek kaphatóak, milyen az összetételük, ennek ellenére abban biztos vagyok, hogy a fenti alapos összefoglaló nem pusztán az ő termékeik reklámozásának céljából készült, és nem megalapozatlan tényeket tartalmaznak. Sajnos saját, keserű tapasztalataink vannak, hogy ezek a vegyi anyagok mennyire egészségkárosítóak! És a legijesztőbb, hogy még úgy is megbetegíthetnek, hogy mások használják, és mi nem tudjuk elkerülni a hatását.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: