Komoly tanulmány, kár, hogy nem magyarul van. Felteszem,biztosan segít azoknak, akik hasonló tünetekkel küszködnek, akiknek az életét hasonló panaszok teszik pokollá. Lejjebb található egy összefoglaló magyarul is.
És azért is, hogy a sok hitetlenkedő is lássa, hogy sajnos létező dolog.
A Multiple Chemical Sensitivity egy láthatatlan betegség, ami nagyon-nagyon rossz az elszenvedőjének, és annyi bajt okoz, ha érintkezik az adott allergénnel.(pl.: vegyi anyagok, mesterséges illatok) A migrén csak enyhe ahhoz képest, amiket kivált. Bekövetkezhet légzési nehézség, a keringés összeomlása, epilepsziás roham, és még sok minden, ezeket mind-mind ez a betegség is okozhatja.
Egyetlen kezelési módja az elkerülése ezeknek az anyagoknak, ez nagyon lényeges!
Study Says Carbon Filters Ineffective for Multiple Chemical Sensitivities
For many with allergies and multiple chemical sensitivities (MCS), a mask is the only way to go into stores and other public places where volatile organic compounds (VOC’s) such as perfume, detergents, cleaning products, formaldehyde, scented products, and pesticides, among others, are abundant. Since reactions may include respirator problems, seizures, headache, fatigue, confusion, and other unpleasant debilitating symptoms, it is important to assure adequate protection when unavoidable exposures are encountered. Frequently, those with allergies and MCS resort to cloth masks. But is a simple carbon mask effective? Or, must one upgrade to a respirator or other form of protection?
A scientific study by Millqvist and Lowhagen found that breathing through a carbon filter does not protect people from perfume exposures that trigger symptoms. The study, Placebo-controlled Challenges with Perfume in Patients with Asthma-like Symptoms, examined nine patients with respiratory symptoms after nonspecific irritating stimuli. The patients did not have any IgE-mediated (histamine) allergy or bronchial obstruction, therefore represented a population similar to multiple chemical sensitivity (MCS) sufferers.
Millqvist and Lowhagen used provocation with perfume or a placebo with or without a carbon filter mask. The purpose was to determine if breathing through a filter with active carbon would prevent symptoms. A nasal clamp was used to prevent smelling of the perfume while patients breathed through the mouth.
The researchers found that the patients’ earlier symptoms were verified by the perfume provocation. More importantly, breathing through the carbon filter had no protective effect! “The symptoms are not transmitted via the olfactory nerve, since the patients could not smell the perfume, but they may have been induced by a trigeminal reflex via the respiratory tract or by the eyes” (Millqvist & Lowhagen, 1996).
Those with MCS already know that carbon filtered masks only provide nuisance level protection. For full respiratory protection, one must upgrade to a half-mask respirator. If the eyes are a factor in reactions, a full-mask respirator is in order. The respirator should have both a particulate filter and a VOC filter. An example is a 3M 6000 series mask with a 6006 or 6003 VOC cartridge and an N-95 particulate filter that fits on top of the VOC cartridge.
The most important treatment for MCS is complete avoidance of toxins that cause the person to react. Unlike with some allergies, there is no way to medicate the reaction and allow the person full exposure to the substance. It is also important to avoid chemicals that may be further injuring the body even though the person is not obviously reacting to them.
Cleaning up the Local Environment: A Basic Checklist of the Most Common Reactants
- Completely avoid all traces of all pesticides
- Stop smoking and avoid breathing cigarette smoke
- Stop using “diet” products, or anything containing aspartame (Nutrasweet)
- Reduce processed foods; avoid additives; eat organic when possible
- Identify food allergies and avoid those substances
- Stop using perfume, cologne, scented versions of deodorant and aftershave
- Avoid scented shampoo and soap
- Get rid of all air fresheners, stickup/plug-in/sprays, and deodorizers
- Switch cleaning and laundry products to nontoxic, fragrance-free versions
- Remove all dryer sheets and fabric softener from the house
- Stay away from new carpet, fresh paint, solvents, and new construction
- Don’t use dry-erase markers
- Avoid OTC and prescription medicines that are not medically necessary
- Watch carefully for reactions, and avoid anything that makes one ill, even if the reason for the reaction seems to make no sense
Most people with MCS who get better do so through avoidance and careful, controlled detox of existing toxins in the body. Some detox can be done on one’s own but it’s best to start off with medical supervision. Some examples of detox methods are sauna, vitamin C, bentonite clay, charcoal, and special diets.
Többszörös Kémiai Túlérzékenység (TKT) — Rejtélyes betegség
Egyre nagyobb gond
Az Egyesült Államokban a lakosság különböző csoportjai körében végzett felmérések rámutatnak, hogy az emberek 15-37 százaléka tekinti magát különösen érzékenynek vagy allergiásnak a mindennapokban használt kémiai anyagokra és a vegyi anyagok szagára, például az autók kipufogójának a gázára, a dohányfüst, a friss festés és az új szőnyeg szagára, valamint az illatszerek, a parfüm illatára. Ám attól függően, melyik korosztálynál végezték a felmérést, csak 5 százalékuk vagy még annál is kevesebb mondta azt, hogy megállapították nála a tkt-t. Ezeknek mintegy háromnegyede nő volt. Magyarországi adatok nem állnak rendelkezésre, bár egyre több ember panaszkodik, hogy valamilyen vegyi anyagra, illatra allergiás reakciói vannak.
Széles körű használata miatt mi a „többszörös kémiai túlérzékenység” elnevezést használjuk, ám van más megnevezés is, például a „környezetbetegség”. A „túlérzékenység” szó arra utal, hogy valaki már annyi kémiai anyag hatására is megbetegszik, amennyi látszólag semmi gondot nem okoz a legtöbb embernek.
A vegyszerek egészségromboló hatása
Valaki a szabadban és a zárt térben is állandóan ki lehet téve a mérgező anyagok kisebb mennyiségének, ami hozzájárul a tkt kialakulásához. Mivel az utóbbi évtizedekben a zárt téri légszennyezés miatt rohamosan megnőtt a megbetegedések száma, megszületett a „beteg épület tünet együttes” (sick-building syndrome) kifejezés.
Beteg épület tünet együttes
A beteg épület szindróma az 1970-es években került előtérbe, amikor is energiatakarékossági okokból sok természetes szellőzésű otthon, iskola és iroda hermetikusan zárt, légkondicionált épületté vált. Gyakran szigetelőanyagok, kezelt fák, illékony ragasztók, műszálas szövetek és szőnyegek kerültek az épületekbe s az épületek bútorzatába.
Ezek közül a termékek és anyagok közül sok, különösen új korában, kis mennyiségben olykor ártalmasnak bizonyuló vegyi anyagot, például formaldehidet bocsát ki a visszakeringetett levegőbe. A szőnyegek még súlyosbítják is a gondot, mivel magukba szívják a tisztítószereket és oldószereket, majd hosszú időn át árasztják magukból. „ Az oldószerek gőze a belső légtér legelterjedtebb légszennyező anyaga” — mondja a Chemical Exposures—Low Levels and High Stakes című könyv. Majd kijelenti, hogy „az oldószerek azok közé a vegyi anyagok közé tartoznak, melyekkel a kémiai anyagokra érzékeny betegek a leggyakrabban kapcsolatba kerülnek”.
Noha a legtöbb ember úgy tűnik, egészséges marad az ilyen épületek környezetében, néhány személynek asztmás és más légzőszervi megbetegedésre utaló tünetei lesznek, másoknak fáj a fejük, vagy letargikus állapotba kerülnek. Ezek a tünetek rendszerint megszűnnek, amikor az érintett személy elhagyja ezt a környezetet. Néhány esetben azonban „a betegeknél többszörös kémiai túlérzékenység alakul ki” — írja a brit The Lancet című orvosi folyóirat. De miért betegszik meg az egyik személy a vegyi anyagoktól, míg a másik személynek kutya baja? Ez fontos kérdés, mivel az egészséges embereknek nem könnyű megérteniük a betegeket.
Mindannyian mások vagyunk
Jó észben tartani, hogy mindannyian másként reagálunk a kémiai anyagokra, a baktériumokra vagy a vírusokra. A reakciónk genetikai felépítésünktől, korunktól, nemünktől, egészségi állapotunktól, szedett orvosságainktól, korábbi betegségeinktől függ, és attól, hogy milyen életmódot folytatunk, fogyasztunk-e alkoholt, dohányzunk-e vagy használunk-e kábítószert.
A gyógyszerek esetében például az alkatunk határozza meg, hogy „egy gyógyszer hatni fog-e, és milyen mellékhatásai lesznek” — jelenti ki a New Scientist című folyóirat. A mellékhatások némelyike súlyos lehet, sőt még halálhoz is vezethet.
Rendes körülmények között az enzimeknek nevezett fehérjék megtisztítják a szervezetünket az idegen, például a gyógyszerekben lévő, vegyi anyagoktól, valamint azoktól a szennyező anyagoktól, melyeket a szervezetünk magába szív a mindennapos tevékenységeink során. De ha ezek a „takarító” enzimek elégtelenül működnek, az idegen vegyi anyagok veszélyes mértékben felhalmozódhatnak a szervezetünkben.* Ez az elégtelen működés talán genetikai örökségünk, mérgező anyagok okozta korábbi károsodás következménye.
A tkt-t a porfiriáknak nevezett, enzimekkel összefüggő, vérrel kapcsolatos rendellenességek egy csoportjához hasonlítják. Azok, akik a porfiriák bizonyos fajtáiban szenvednek, hasonlóan reagálnak a vegyi anyagokra, például a járművek kipufogógázára és az illatanyagokra, mint a tkt áldozatai.
Tünetek lehetnek:
Fejfájást, szédülést, rendkívüli kimerültséget, izom- és ízületi fájdalmat, arc-, szem feldagadása, ekcémát, bőrkiütést, influenzaszerű tüneteket, asztmát, orrmelléküreg-gyulladást, nyugtalanságot, depressziót, memóriazavarokat, a koncentrálóképesség csökkenését, álmatlanságot, szabálytalan szívverést, pulzus növekedést, folyadék felgyülemlését a tüdőben (tüdőgyulladáshoz is vezethet) felpuffadást, émelygést, hányást, bélműködési zavarokat és rohamokat okozhat.
Megváltozhat a személyiség: dühössé, zavarttá, ingerlékennyé, félőssé, letargikussá válás. Ezek a tünetek olykor néhány órán át tartanak, máskor napokig. Ezután a beteg másnaposnak érzi magát, s hol enyhébb, hol súlyosabb depresszióban szenvedhet.
Néhány témával kapcsolatos link:
1.Duftstoffallergie | PureNature.de
http://www.purenature.de/allergie-info-duftstoffallergie
2. Parfümallergia: egyre több anyagtól | Tudatos Vásárló
http://tudatosvasarlo.hu/cikk/parfumallergia-egyre-tobb-anyagtol
3. A tisztítószerek növelik az asztma kockázatát | Tudatos Vásárló
http://tudatosvasarlo.hu/cikk/tisztitoszerek-novelik-asztma-kockazatat
4. Nem árt néha egy kis illatszünet | Tudatos Vásárló
http://tudatosvasarlo.hu/cikk/nem-art-neha-egy-kis-illatszunet
5. Ártalmas kozmetikumok: milyen összetevőkre figyeljen?
http://m.webbeteg.hu/cikkek/szepsegapolas/2274/artalmas-kozmetikumok
6. Kockázatos parfümök – Káros vegyszerek a mindennapi termékekben
http://vegyi.blog.hu/2010/07/29/kockazatos_parfumok
7. Tényleg „zöld hóbort” csupán a természetes építőanyagok használata?
http://www.epitemahazam.hu/blog/tenyleg-%E2%80%9Ezold-hobort%E2%80%9D-csupan-termeszetes-epitoanyagok-hasznalata
8. 15x magasabb károsanyag tartalom egy átlagos gyerekszobában –
http://www.valyogvakolat.hu/blog/15x-magasabb-karosanyag-tartalom-egy-atlagos-gyerekszobaban/33296/
9. A 21. század újabb betegsége: halált is okozhat a tisztítószer-allergia!
http://m.life.hu/drlife/20110809-21-szazad-ujabb-betegsege-halalt-is-hozhat-a-tisztitoszerallergia.html
10. Lakásfelújítás kockázatokkal és mellékhatásokkal
http://www.otvenentul.hu/egeszseg/36811
11. Ezek is ártanak a tüdődnek – hitted volna?
http://www.kamaszpanasz.hu/hirek/betegsegek/1759/A-tudobaj-okozoi
12. Veszélyforrások | Beltéri Levegő
https://www.belteri.levego.hu/veszelyforrasok/butor
13. Could Multiple Chemical Sensitivity Be The Cause Of Your Illness?
http://www.johnleemd.com/cgi-johnleemd/sb/ss_mb.cgi?storeid=*161419c91a8840620749a04f38&ss_parm=Ac8206f844d8a687a37c11f6e03f16bbf
14. Ház épült a hiperérzékenyeknek
http://m.origo.hu/idojaras/20140406-haz-epult-a-hipererzekenyeknek.html
15. Érdekes! Veszélyes öblítőt használnod mosáshoz?
http://touch.femina.hu/egeszseg/oblito_allergia
16. 4 dolog, ami miatt veszélyes az otthonod
http://m.life.hu/csalad/20101110-4-dolog-ami-miatt-veszelyes-az-otthonod.html
17.A vegyszerérzékenység tünetei és kezelési módja | femina.hu
http://touch.femina.hu/egeszseg/vegyszer
18. Provokáló illatok ? az illatallergia – Napidoktor
http://napidoktor.hu/blog/korkep/borgyogyaszat/provokalo-illatok-az-illatallergia/
19. euronews – Alapvető illatokat tiltana be Brüsszel a parfümiparban
http://m.euronews.com/hu/233164/
20. Velvet – Trend – Ne fújjon magára annyi parfümöt, megölheti a kollégáját!
http://velvet.hu/trend/2012/12/11/ne_fujjon_magara_annyi_parfumot_megolheti_a_kollegajat/
21. Allergia a légfrissítőktől és az illatgyertyáktól
http://www.kamaszpanasz.hu/hirek/betegsegek/4496/allergia-legfrissito-illatgyertya
22.Szelloztetes.hu – Lakóterek elégtelen szellőztetésének következményei
http://szelloztetes.hu/index.php?m_id=2&id=103#004
23. Ha új szaga van valaminek, tekintse figyelmeztetésnek!
http://365.reblog.hu/veszelyes-szerves-illekony-vegyuletek-a-lakasban-voc-felujitas
24. A tisztaság ára!!!! (külön bejegyzés)
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: